Стаття
16:21, 3 листопада 2020 р.
Нові газові договори та нові постачальники: що це означає для пересічних українців
Стаття
На Донеччині вже якщо не всі, то майже всі родини отримали повідомлення, що мають укласти новий договір на постачання газу із новою компанією.
Багато в кого виникли чисельні питання щодо того, із ким укладати договір на постачання газу, які готувати для цього документи, чи можна взагалі нічого не робити. Також очікується, що у листопаді подорожчають теплопостачання та газопостачання, тому і тема терифів у різних компаній-постачальників для громадян стає все більш актуальною.
Журналісти сайту 6262 спробували розібратися у цьому, щоб якомога простіше пояснити читачам, що ж їм робити із газовими договорами.
Офіційне повідомлення “Донецькоблгазу”
Згідно Правил постачання газу, затверджених у 2015 році, споживач має право вільно обирати постачальника та безоплатно його міняти. Відключати від газопостачання може тільки ПАТ "Донецькоблгаз" за дорученням від діючого Постачальника, з яким укладено договір на припинення/обмеження газопостачання споживачів-боржників.
ПАТ "Донецькоблгаз" постачав природний газ для побутових споживачів до 30 вересня 2020 року. Тому, Споживач зобов’язаний був погасити заборгованість на рахунки ПАТ «Донецькоблгаз».
З 1 жовтня 2020 року побутові споживачі ПАТ "Донецькоблгаз" (до 30 листопада 2020 року) перейшли до постачальника "останньої надії" (ПОН) НАК "Нафтогаз України". Максимальна тривалість постачання газу ПОН не може перевищувати шістдесят днів на рік.
Також до 30 листопада споживачі мають укласти договір з новим постачальником газу.
Паралельно із цим 1 числа кожного місяця усі, в кого є газові лічильники, повинні фіксувати показання та передавати їх протягом 5 днів до абонентського відділу “Донецькоблгазу”. Якщо абонент цього не зробить, суму сплати “Донецьколгаз” нарахує виходячи з планового місячного об’єму.
Інформація від “Нафтогазу”
Змінювати постачальника природного газу кожен побутовий клієнт може у простий спосіб з 1 липня 2020 року.
Якщо клієнт вирішив змінити постачальника газу, про це потрібно повідомити тільки новій газопостачальній компанії. Саме новий постачальник буде вирішувати всі технічні питання щодо розірвання договірних відносин клієнта зі старим постачальником. Зараз законодавство дозволяє проводити зміну постачальника газу онлайн. Тому подати заявку на зміну постачальника газу можна просто через веб-сайт в будь-який зручний час.
З серпня кожен постачальник газу сам відповідає за ціну ресурсу.
З 1 жовтня постачальник "останньої надії" (ПОН) обслуговує всіх клієнтів ПАТ "Донецькоблгаз" - до 1 грудня забезпечує зазначених споживачів природним газом.
- Ціна газу від постачальника «останньої надії» у жовтні становила 5,55 грн/куб.м з ПДВ та без вартості доставки (розподілу).
- Ціна газу на листопад - 6,33 грн/куб.м з ПДВ та без вартості доставки (розподілу).
Клієнти ПОН отримають платіжки за поставлений газ, де будуть вказані реквізити, за якими потрібно здійснити платіж.
До 1 грудня кожен клієнт ПОН має знайти нового ринкового постачальника газу. Ознайомитися з переліком газопостачальних компаній, які пропонують газ населенню можна на двох ресурсах: ГазПравда та Газотека
Консультацію щодо діяльності ПОН можна отримати за телефоном +380 44 300 26 15 з 09:00 до 18:00 в робочі дні.
Постачальник "останньої надії" - страховка, яка дасть можливість споживачу не залишитися без газу у разі, якщо він не зможе отримувати цей ресурс від свого постачальника.
Випадки, коли побутовий клієнт потрапляє на ПОН:
постачальник збанкрутував або ліквідований;
ліцензія постачальника призупинена або анульована;
клієнта немає у реєстрі споживачів у жодного постачальника;
постачальник не замовив для клієнта газ
Постачальник "останньої надії", як механізм страхування, почав працювати з 1 серпня 2020 року.
Що все це означає для побутових споживачів
До 1 грудня 2020 року люди мають укласти договір з новою компанію-постачальником газу. Раніше цю функцію виконував “Донецькоблгаз”, але тепер він займатиметься тільки обслуговуванням. З 1 жовтня ми автоматично почали отримувати газ від НАК “Нафтогаз Україна”, але за вимогами Закону про ринок природного газу Нафтогаз може бути постачальником лише 60 днів. Якщо до 1 грудня людина не укладає договір з новим постачальником, міське УГГ може відключити абоненту газ, навіть якщо немає ніяких боргів.
Отже, зараз люди швиденько мають обрати собі постачальника газу, підготувати документи та оформити новий договір.
Якого постачальника обирати
Консультаційний центр для населення ГазПравда повідомляє, що чотири компанії вже сьогодні продають газ безпосередньо населенню:
Paliv Energy (регіон поставки – Запоріжжя)
Ще 8 учасників ринку зазначили, що найближчим часом оприлюднять газові тарифні плани для населення:
Асканія Енерджи
Центр Муніципального розвитку
СВС Агрохімстандарт
Енера Суми
Yasno (Київські енергетичні послуги)
Волиньелектрозбут
Мегаватт Енерго
ІСТ-Трак-Авто
Повний перелік ліцензованих постачальників можна знайти на сайті Газотека. Також там можна ознайомитися з тарифами кожної компанії, перейти на посилання їх сайтів.
Що робити після вибору постачальника
Для початку треба закрити існуючі заборгованості перед попереднім постачальником. Той, у свою чергу, не пізніше ніж через шість тижнів після розірвання договору зобов’язаний виставити споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості.
Після вибору нового постачальника перевірте, чи дійсно він існує, чи не викликає він підозри. Для цього потрібно завантажити з сайту НКРЕКП файл з повним переліком ліцензіатів, знайдіть постачальника газу за його юридичною назвою і в розділі "статус ліцензії" перевірте її дію.
Підготуйте пакет документів: відскануйте або сфотографуйте перші дві сторінки паспорта-книжки (обидві сторони ID карти і довідку про реєстрацію), ідентифікаційний код, підтвердження права власності на квартиру або будинок (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, свідоцтво про право власності тощо). Для орендарів пакет документів буде відрізнятися, але що саме ще потрібно відсканувати або сфотографувати - має бути зазначено на сайті обраного постачальника газу.
Коли підготували пакет документів, заповніть заявку про приєднання. Для цього заповніть її онлайн або роздрукуйте. Один з пунктів заявки - EIC-код з 16 символів, який можна дізнатися в особистому кабінеті, зателефонувавши на гарячу лінію газорозподільної компанії, у договорі за газопостачання або у рахунку.
Після заповнення заявки треба поставити підпис - від руки або цифровий. Далі відправляєте цифрову заявку або скануєте чи фотографуєте паперову. Постачальник розглядає заяву до 20 днів. Якщо постачальник відреагував на заявку позитивною відповіддю, можна укласти з ним договір. Постачальник може відмовити укладати з людиною договір, якщо в неї залишилася заборгованість.
Після укладання договору дія договору з попереднім постачальником припиняється. Новий постачальник має проінформувати, з якої дати він почав обслуговувати абонента. Укладати договір з новою компанією можуть ті, кого відключили за борги, але все одно газ подаватимуть тільки тоді, коли буде погашена заборгованість.
Важливо пам’ятати, що після укладання договору з новим постачальником треба продовжувати платити за розподіл газу ПАТ “Донецькоблгаз”. Тобто абонент платитиме окремо обраній компанії постачальнику за газ як товар, окремо - компанії, яка відповідає за розподіл.
Деталі про те, з якими постачальниками газу укладати договори мешканцям Донецької області, та які в них будуть тарифи, читайте у наших наступних матеріалах найближчим часом.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
23:19
25 листопада
08:02
25 листопада
21:23
22 листопада
12:38
22 листопада
live comments feed...