18 липня Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає збільшення акцизного податку на бензин, дизель та скраплений газ. Президент підписав цей закон 1 вересня, і тепер очікується, що протягом найближчих тижнів ціни на пальне на заправках зростуть. Видання Finteco з’ясовувало, якими були передумови прийняття законопроєкту, і наскільки підвищиться вартість пального на вітчизняних АЗС.
Основні положення закону про підвищення акцизу
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, метою закону є гармонізація українського законодавства з європейським та збільшення надходжень до державного бюджету.
Закон поступово підвищуватиме акцизний податок на пальне протягом наступних 4 років, щоб довести його до мінімально прийнятного рівня, встановленого в ЄС. З 1 вересня 2024 року ставки акцизу на бензин зростуть з 215,5 євро до 242,6 євро за 1000 літрів, на дизельне пальне — з 139,5 євро до 177,6 євро, а на скраплений газ — з 52 євро до 148 євро.
У результаті ціни на пальне зростуть щонайменше на 2 гривні за літр бензину і дизелю, а автогаз подорожчає на 5 гривень за літр. Невдовзі водіїв може очікувати суттєве та швидке подорожчання всіх видів нафтопродуктів, що також вплине на зростання вартості товарів широкого вжитку через підвищення витрат у переробній і харчовій промисловості.
Прийняття закону про акцизи на пальне є необхідним заходом для наповнення бюджету в умовах воєнного стану. Наразі державний бюджет України є єдиним джерелом фінансування армії, оскільки західні партнери не надають пряму фінансову підтримку для вирішення завдань з постачання оборони. Підвищення акцизів покликане частково розв’язати проблему бюджетного дефіциту, який суттєво ускладнює можливість країни продовжувати ефективну боротьбу.
Чому законопроєкт про підвищення акцизу на пальне критикують?
Хоча цей закон прискорить процес адаптації українського законодавства до стандартів ЄС у рамках підписаної Угоди про асоціацію, його активно критикують експерти. Вони вважають, що автори закону гармонізували тільки акцизи на бензин та дизельне пальне, тоді як ситуація зі скрапленим газом на ринку залишає бажати кращого. Різке підвищення акцизу на автогаз може призвести до:
-
скорочення його кількості на ринку, що зробить подальше переобладнання транспорту на використання цього виду пального економічно невигідним;
-
отримання надприбутків деякими системними операторами, які зможуть заробляти більше, продаючи скраплений газ сумнівної якості.
Крім того, такі зміни можуть суперечити екологічним ініціативам, оскільки скраплений газ є менш шкідливим для довкілля, ніж інші види пального.