Зламати чи вивихнути руку можна у будь-який момент. Найчастіше страждає з'єднання кисті та передпліччя –променево-зап'ястковий суглоб.
Призвести до серйозних травм може спорт, важка робота, різкий рух. І щоразу відновлення кінцівки є болісною, тривалою, вкрай некомфортною процедурою. Але, якщо правильно вибрати бандаж на руку, перенести травму буде значно простіше.
Фіксація і знерухомлення
Для захисту суглобів та прискорення відновлення після травм в ортопедії використовують спеціальні фіксатори. Підтримуючи суглоб у правильному положенні, вони частину навантаження приймають на себе. Це сприяє прискоренню відновлювальних процесів, і реабілітація протікає швидше. Якщо травма незначна, людина може продовжувати працювати, тренуватися.
Підтримуючий засіб одночасно справляється з кількома завданнями:
- захищає суглоб під час інтенсивної роботи, тренувань;
- попереджає повторні травми, ризик яких значно зростає через порушення еластичності та міцності суглоба;
- прискорює відновлення після операцій, травм, забезпечуючи повну або часткову нерухомість суглоба.
Варто зазначити, що бандаж для кисті руки може бути призначений також при запальних захворюваннях суглобів.
Як вибрати
Вибираючи фіксатор, потрібно орієнтуватися на інтенсивність травми та ступінь фіксації, яку забезпечує виріб. Дати правильну пораду, врахувавши діагноз, потреби пацієнта, може тільки лікар. Тому попередньо варто звернутися за консультацією до фахівця.
Типи бандажів для верхніх кінцівок
Виділяють три основні види фіксаторів:
- Жорсткі ортези чи тутори, які повністю знерухомлюють суглоб
Використовуються після тяжких травм, операцій. Вони подібні до гіпсової пов'язки, але можуть бути зняті для проведення медичних маніпуляцій, перед прийняттям душу. Для виготовлення ортезів для променево-зап'ясткового суглоба використовується міцний термопластик. Для посилення виробу можуть використовуватися металеві ребра жорсткості, спеціальні вставки, додаткові застібки. Виготовляються право- та лівосторонніми.
- Напівжорсткі фіксатори для перелому руки з додатковими стяжками, застібками
Деякі моделі мають додатковий фіксатор великого пальця. Вони частково знерухомлюють суглоб, тому часто використовуються після зняття тутору, гіпсу, при запальних захворюваннях, легких і середніх травмах з метою покращення функціонування суглоба.
- Еластичні вироби у формі панчохи з отвором для великого пальця
Пристосування стабілізують положення суглоба. Їх використовують при підвищених навантаженнях, у разі незначної травми, коли людині необхідно продовжувати роботу, тренуватись.
Існують також:
- Бандажі, здатні знерухомлювати виключно великий палець верхньої кінцівки. Вони залишають людині можливість продовжувати працювати;
- Шини на променево-зап'ястковий суглоб, здатні закріпити йоготв нейтральному положенні. Додатково вони попереджають передавлення травмованої ділянки при згинанні кінцівки.
Як правильно носити бандаж
Жорсткий або напівжорсткий бандаж на кисть носиться, як правило, протягом дня, а на час відпочинку, сну знімається. Щоб кінцівка відпочивала, його варто знімати кожні три-чотири години на 10-15 хвилин. Робити це потрібно відповідно до рекомендацій фахівця, з урахуванням інтенсивності травми, стадії відновлення.
М’які вироби носяться або протягом дня, або під час виконання фізичних вправ, тяжкої роботи. Особливості використання може визначити як лікар, так і сам хворий. Головне, щоб бандаж для зламаної руки не тиснув, не викликав дискомфорту, не сповзав.