Ще 24 лютого, в Україні було оголошено загальну мобілізацію з метою поповнення резервів. Під це підпадають усі особи чоловічої статі віком від 16 до 60 років. На початку мобілізації перевагу надавали бійцям із досвідом, тобто ветеранам АТО, військовим, бравшим участь у миротворчих завданнях, або людям, які мали досвід термінової служби.
Станом на сьогодні, повістку до військкомату може отримати будь-який громадянин України. Після цього йому необхідно з’явитися у центр комплектування по місцю проживання. Проходження ВЛК дозволить уточнити облікові дані, а також зрозуміти, підійде чоловік для службі чи ні. У ТЦК дуже великі черги, і щоб не втрачати час без користі, можна скачати Парі Матч на смартфон та відволіктися азартною грою.
Стосовно жінок, вони також можуть ставати на військовий облік, але це відбувається добровільно. На додаток, у 90% випадків, повістка не є показником негайного відправлення на фронт. Це потрібно, щоб людина прийшла до ТЦК, пройшла медичну комісію та підтвердила облікові дані.
Які повістки вручають і де це може статися
За словами очільниці прес-служби Львівського обласного ТЦК, Марії Левко, в умовах загальної мобілізації повістки однакові для всіх. Перед врученням повістки, проводиться звірення даних обліку та їх наступна відправка у районний ТЦК. Після вивчення інформації форми повісток заповнює голова ТЦК і тоді їх можуть видати:
- Уповноважені співробітники військкомату;
- Представники місцевого органу самоврядування;
- Поліцейські, а також, очільники підприємств, на яких працюють військовозобов'язані;
- Також є варіант, коли ТЦК робе запит до керівника підприємства з метою інформування осіб терміново з’явитися до військкомату.
Питання щодо місць вручення повісток законом чітко не визначено. Про це повідомляє юрист Станіслав Борис. Іншими словами, повістку можуть вручити де завгодно, включно із місцем проживання особи, великим супермаркетом чи блокпостом.
При цьому, Роман Горбач наголошує, що повістка не призводить до негайної відправки людини на фронт у складі будь-якого військового формування. У 90% випадках, її видача веде лише до звірення даних обліку та уточнення стану здоров’я військовозобов'язаного. До того ж були спростовані чутки про те що, бутімто, повістки роздають з метою покарання за незначні порушення правил, наприклад, правил дорожнього руху.
Що відбувається після отримання громадянином повістки
У першу чергу, повістка потрібна для перевірки придатності громадянина до служби та звірки облікової інформації. Тому у повістці обов’язково повинні бути час і дата прибуття з метою проходження ВЛК. Після отримання виклику людина повинна прийти до військкомату, де вивчається її справа, звіряються дані та проходить медичне обстеження.
Щодо тривалості медичної комісії, можуть знадобитися додаткові обстеження. Тому загальний час проходження всіх процедур може коливатися від кількох днів до кількох місяців. За фактом, є багато скарг на окремих лікарів, які навіть не бажають слухати про наявні скарги людей.
Юристи кажуть, що такі випадки виникають нерідко. Замість видачі направлення на дообстеження, лікарі пишуть у обхідному листі “придатний”. Авжеж, якщо за даними комісії військовозобов'язаний є придатним до служби, його відправляють додому до особливого розпорядження. Потім, людину можуть направити на навчання, або до військової частини за наявним фахом.