фото з сайту: palmira.kiev.ua
Коморбідні (поліморбідні) стани - це ситуація, коли в пацієнта протікають одночасно кілька захворювань, одне посилює інше і їхній негативний вплив на організм не арифметично складається, а геометрично множиться. Простіше кажучи - це важкий пацієнт із безліччю хвороб, лікування яких може бути ускладнене взаємовиключними вимогами до контролю різних захворювань.
Кожен фахівець прекрасно розуміє, що далеко не завжди вдається домогтися успіху в лікуванні наркоманії та алкоголізму. Пацієнти повинні пройти повний цикл лікування. Родичам не рекомендується відсторонюватися й важливо, якщо є можливість, брати активну участь у процесі відновлення.
Фахівці вкладають у кожного хворого свою душу. Багато що залежить від вибору лікаря. Професіоналізм відіграє величезну роль. Але не варто забувати і той факт, що хворий сам повинен захотіти позбутися залежності. Бувають випадки, коли ситуація погіршується, тому що на тлі залежності з'являються інші хвороби, які також потребують лікування. Наш медичний центр готовий запропонувати свою допомогу в цьому питанні. У нас працюють висококваліфіковані фахівці, які можуть впоратися з будь-яким поставленим завданням.
Усе, що потрібно знати про коморбітні стани
Тривале вживання наркотиків чи алкоголю призводить до того, що людина знищує свій організм. У неї розвиваються різні хвороби, які призводять до депресії або шизофренії. Порушення психіки - це не норма і з цим потрібно боротися. Але якщо лікарі на це закриють очі, то домогтися ефекту від лікування навряд чи вийде.
Якщо вірити статистиці, то пацієнти із залежністю схильні до серйозних психічних розладів найчастіше. І з кожним роком цифра тільки збільшується.
Поєднання різних хвороб в одного пацієнта - коморбітність. У цьому разі лікарям потрібно отримати повну картину захворювання і тільки потім приступати до лікування. В іншому разі, результат лікування залежності може бути непередбачуваним.
У чому ж складність ведення коморбідного пацієнта?
Уявімо хворого, у якого одночасно є астма і серцева недостатність. Виходячи з першої хвороби йому потрібен адреностимулятор, а адреноблокатори можуть бути небезпечні. З огляду на другу хворобу - адреноблокатори необхідні, це дуже ефективні засоби для лікування серцевої недостатності. Припустімо, ми підібрали лікування суперселективним інгаляційним адреностимулятором і блокатором ангіотензинового рецептора. Але розповсюджений атеросклероз, що спричинив ураження серця із серцевою недостатністю, встиг пошкодити і нирки, і, після призначення блокатора ангіотензинового рецептора, їхня функція почала падати, що ми визначили по зростанню креатиніну та калію крові. Досліджуємо нирковий кровотік, знаходимо місце звуження ниркової артерії, штучно розширюємо його стентом, але...
У цьому прикладі в пацієнта між собою взаємодіяли 3 серйозні захворювання. Але їх може бути 10 і більше.
Коморбітні стани лікуються по-особливому
Наприклад:
- Підбираються препарати, які взаємодіють між собою і не викличуть негативної реакції;
- Збільшується доза;
- Оцінюється тяжкість стану;
- Ставка робиться на дорогі препарати;
- Лікування забирає багато часу і чекати результату в короткі терміни не варто.
Без комплексного підходу не обійтися
Незважаючи на взаємодію наркології та психології, ці два напрямки існують у різних площинах. Далеко не завжди нарколог може зрозуміти, що пацієнт потребує психологічного лікування, а психолог визначити наркомана. Психолог лікуватиме психіку людини, але не зможе підібрати препарати, які допоможуть впоратися із залежністю.
Ефект від лікування буде тільки в тому разі, якщо фахівці працюватимуть разом. Одночасна терапія і повна реабілітація приносить свої плоди. Люди із залежністю повинні спостерігатися не тільки у нарколога, а й у психолога.
Доказова медицина, здатна дати нам відповіді в більшості випадків, у коморбітних пацієнтів починає давати збої. Оскільки в так улюблених нами клінічних випробуваннях ліки зазвичай досліджуються за однієї-двох хвороб. А багато хронічних хвороб (цироз печінки, важкий цукровий діабет) - критерії виключення пацієнтів з таких випробувань. Як же бути? Так, у нас немає перевіреного алгоритму-шаблону лікування такого хворого, тут вихід - професіоналізм, ерудиція лікаря, здоровий глузд, готовність покликати колегу в незрозумілій ситуації.
Ми не боїмося важких коморбідних хворих. Більшість лікарів нашої кініки мають за плечима десятки років досвіду в найбільших стаціонарах країни, процеси взаємодії лікарів налагоджені, матеріальне забезпечення містить у собі стаціонар із реанімаційною палатою. Вихід з залежностей є, чекаємо на вас.
Автор: Корошниченко Дмитро Миколайович (Нарколог, Психіатр)