Для бізнесу економія часу та грошей завжди в пріоритеті. Саме тому підприємці шукають можливість обирати постачальника та купувати в нього електроенергію через інтернет. Фірми з приєднаною потужністю електроустановок до 50 кВт вважаються “малими непобутовими споживачами”. Вони можуть купувати струм за регульованим тарифом у місцевих електрозбутів. Всі інші мають обирати незалежного постачальника.
Особливості купівлі електроенергії за вільними цінами
За даними Національного регулятора, на кінець серпня 2019 року в Україні налічувалося 552 ліцензованих електропостачальника. 48 з них мають ще й право продавати природний газ. Обов’язковою вимогою до учасників ринку є наявність офіційного сайту. Зайшовши на веб-сторінку постачальника, споживач може ознайомитися з умовами співробітництва, комерційними пропозиціями, цінами, зразком договору. Приклад такого ресурсу - kr-energo.com.
До укладення договору на постачання важливо перевірити легальність компанії. Постачальник повинен мати ліцензію від Національної комісії та акредитацію від Оператора системи розподілу. Як правило, праводозвільні документи компанії розміщують у себе на сайті, але споживачеві все ж варто заглянути в реєстр ліцензіатів НКРЕКП. Перевірити ж наявність акредитації можна на сайті місцевого обленерго - у переліку постачальників, з якими укладено договір.
Вступити у правовідносини з обраною компанією можна двома способами. Якщо типові умови постачання вас влаштовують, заповніть і перешліть заяву-приєднання, форма якої є на сайті. У такий спосіб ви приєднаєтесь до публічної комерційної пропозиції. Інший варіант - укласти індивідуальний письмовий договір за результатами перемовин. Попередньо ви повинні надати постачальнику необхідну інформацію та документи. Він, у свою чергу, має 21 календарний день на прийняття рішення.
Як купувати електроенергію за регульованим тарифом
Малому підприємству простіше укласти договір з постачальником універсальних послуг. В Україні таких компаній - 25. Всі вони працюють за територіальним принципом. Споживачеві необхідно зайти на сайт НКРЕКП і обрати постачальника, що обслуговує його місто або область. Там же зазначені тарифи на електроенергію для підприємств. Справа у тому, що на місцеві електрозбути покладено спеціальні обов’язки (ПСО), і вони постачають струм за фіксованою ціною.
Вартість мегават-годин розраховується за методикою національного регулятора. Вона включає прогнозовану середню закупівельну ціну, тарифи на розподіл та передачу електроенергії, націнку постачальника за надання послуг. У 2020 році найменший тариф діє у Херсонській області - 44,05 грн/МВт-год (без ПДВ). Найбільший - встановлено для ТОВ “Енера Схід”, що обслуговує Луганську область, - 131,83 грн/МВт-год (без ПДВ).
Форма договору з постачальником універсальної послуги є типовою. Її затверджує Національна комісія. З одного боку, це добре: постачальник не може маніпулювати, а споживач - помилитися. У той же час замовник позбавлений можливості отримати індивідуальні умови. А у постачальника є право одноосібно змінювати положення комерційної пропозиції. Тому перед тим, як укладати типовий договір, уважно ознайомтесь з додатком до нього.