Із 80 проєктів відновлення та нового будівництва на Донеччині почали реалізовувати 20. Однак усю суму знайшли лише для 7 із них, для інших і досі шукають спонсорів. Громади публікують проєкти та розраховують на кошти від держави чи міжнародних донорів. Розповідаємо, що вже почали робити, а які ініціативи чекають на фінансову підтримку.
Про проєкти з відбудови на Донеччині журналісти Вільного радіо дізналися з порталу DREAM.
Для довідки: DREAM — це державна електронна екосистема, яка забезпечує єдиний цифровий маршрут для всіх проєктів відбудови. Громади можуть створювати свої проєкти, презентувати їх міжнародним партнерам, аби знайти фінансування та управляти процесом будівництва. Контролювати реалізацію цих ініціатив та витрати можуть усі охочі. На сторінці кожного з проєктів є можливість побачити детальну інформацію щодо планів відбудови. Також є кнопка “підтримати проєкт зараз”. Ви можете запропонувати допомогу будь-якого виду або зв’язатися із посадовцями та підтримати громаду.
Поки що жодного з проєктів відновлення чи нового будівництва на Донеччині не завершили. Усього на платформі DREAM їх опублікували 80, а почали реалізувати 20 ініціатив. Попри те, що сервіс у першу чергу створювали як такий, що допоможе залучати гроші від міжнародних партнерів, на Донеччині проєкти фінансували (повністю або частково) лише грошима з державного та місцевого бюджетів.
Повністю профінансували 7 проєктів з відбудови на Донеччині. Це відновлення амбулаторії у селищі Красноторці, капремонти двох мостів у Святогірській громаді та одного у Миколаївській ТГ, реконструкція санаторію “Перлина Донеччини” та продовження будівництва корпусу обласного госпіталю для ветеранів війни.
Ще 8 ініціатив із тих, що почали реалізовувати, мають часткове фінансування та потребують додаткових вкладень. Це такі проєкти:
Укриття у Краматорській школі №24. Під сховище хочуть переобладнати підвал освітнього закладу. З місцевого бюджету знайшли гроші на проєктування та будівельно-технічну експертизу. А от для усього іншого фінансування поки немає. Загальний бюджет проєкту — 7,7 млн грн. Реконструкція після обстрілів школи №23 у Краматорську. До початку бойових дій у громаді там навчалися 500 дітей, нині ж будівля майже повністю зруйнована. За проєктувальні роботи з бюджету громади заплатили близько мільйона гривень, однак, аби завершити заплановане, потрібен ще 671 млн грн. Відновлення багатоквартирних будинків у Краматорську по вул. Ярослава Мудрого, 54, Ярослава Мудрого, 44 та Богдана Хмельницького, 4.
Це багатоповерхівки, які вже почали відновлювати після російських обстрілів коштом місцевого бюджету. Більше про те, як проходять роботи, можна дізнатися у репортажі Вільного радіо.
Мільйонний ремонт за 25 км від російських окопів: які будинки відновлюють в Краматорську і чому саме зараз
Представники місцевої влади уклали контракти на відновлення із підрядниками. Однак, як вказано на платформі DREAM, повної суми, яку треба заплатити, у бюджеті Краматорської громади немає. Тож шукають додаткове фінансування.
Капітальний ремонт Слов’янської центральної районної лікарні у Миколаївці, у будівлю якої поцілив російський снаряд. Коштом місцевого та державного бюджету вже профінансували 91% робіт з відновлення покрівлі. Також після обстрілу у цій лікарні необхідно замінити вікна та двері — ці витрати вже профінансували на 99 відсотків. Капітальний ремонт споруди цивільного захисту у добропільському дитсадку “Вуглик”. Це найбільший дошкільний заклад у громаді. За планами, після завершення ремонту укриття дитсадок зможуть безпечно відвідувати 209 дітей. Цей проєкт вже профінансували на майже 99 відсотків.
Ще на 5 проєктів відбудови на Донеччині (із тих, що вже почали реалізовувати) поки що зовсім не знайшли грошей. Це такі ініціативи:
Укриття в будівлі мистецької школи №3 у Краматорську. Там хочуть відремонтувати підвали, аби переобладнати їх під сховища. Бюджет проєкту — 11 мільйонів гривень. Капітальний ремонт школи №1 у Миколаївці. Там хочуть посилити конструкції будівлі, відремонтувати фасади, покрівлю й улаштувати входи. Бюджет проєкту — 202 млн грн. Капітальний ремонт школи №3 у Миколаївці. До початку повномасштабної війни (станом на 1 січня 2022-го) там навчалися 411 учнів, усього освітній заклад може прийняти 834 дитини. Представники місцевої влади хочуть, серед іншого, утеплити будівлю, посилити конструкції та вдосконалити систему бомбосховищ. Бюджет проєкту — 181,8 млн грн. Капремонт покрівлі багатоповерхівки у Покровську, що по вул. Дмитра Коцюбайла “Да Вінчі” (Центральна), 147. Багатоповерхівка пошкоджена внаслідок російських обстрілів. Орієнтовна вартість ремонту — 68,2 млн грн. Реконструкція будівель та прилеглої території центру соціально-психологічної реабілітації дітей у Краматорську. Це єдиний заклад у місті, де допомагають соціально незахищеним категоріям дітей, які опинились у складних життєвих обставинах та не мають можливості перебувати в родині. Будівля центру пошкоджена внаслідок бойових дій. Її відбудова орієнтовно обійдеться у 51,3 млн грн.