Наслідки забруднення ґрунтів на Донеччині дослідили вчені

Вчені дослідили наслідки забруднення ґрунтів на Донеччині

Дослідження вчених, які працюють над проблемами порушених війною ґрунтів, показали, що забруднення важкими металами чорноземів Донеччини формує низку проблем, причому різної специфіки й залежно від металу-забруднювача, пише журнал The Ukrainian Farmer.

За даними дослідників Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП ДГ «Донецьке» ННЦ ІҐА імені О. Н. Соколовського, вирощування зернових колосових культур на забруднених міддю чорноземах натрапляє на проблему надмірного надходження в рослини кадмію, частого дефіциту заліза і кобальту у живленні рослин і азотного балансу.

На Pb-забруднених землях ризиковано надмірне надходження в рослини як свинцю, так і кадмію, збільшення частоти недостатнього надходження важливих мікроелементів заліза й цинку і проблеми з фосфорним живленням.

Комплексне забруднення ґрунту на свинець, кадмій і мідь провокує погіршення транслокації в рослини крім заліза і цинку ще й мангану, до того ж рослини гірше засвоюють і азот, і фосфор.

Польові дослідження, проведені в перший рік повномасштабного вторгнення росії в Україну, за щільного впливу бойових дій у Бахмутському районі на Донеччині біля тимчасово окупованого міста Горлівка, на відстані не меншій за п’ять кілометрів від лінії розмежування, показали: сільськогосподарські культури у таких умовах дають широкий спектр стресових проявів.

Так, ячмінь ярий мав підвищену частоту випадків деформованого колоса. У кукурудзи спостерігалося часте формування бічних качанів з однієї пазухи. Окрім того, спостерігались такі стресові прояви, як формування не лише качанів на волоті, а й волоті на качанах. Чим ближче до вирви – тим більше спостерігалося проявів гілкування соняшнику та випадків деформації кошика. І отриманий на порушених війною землях урожай може бути вкрай забрудненим.

Важкі метали та інші забруднювачі можуть не лише погіршувати умови росту рослин, зменшувати кількість урожаю, а й потрапляти в рослинну продукцію, а надалі – й у їжу, що є вкрай небажаним і небезпечним для людини.

Нагадаємо, аграріїв звільнять від сплати податків на заміновані, забруднені та окуповані землі. Як повідомлялося, пріоритетне розмінування сільгоспземель завершили в трьох областях.