День психічного здоров’я та боротьби за скасування смертної кари – яке свято 10 жовтня

Розповідаємо про свята, події та пам’ятні дати , які випадають на 10 жовтня в Україні та світі.

Головні свята цього дня

Всесвітній день психічного здоров’я

Свято засновано у 1002 році та спрямовано поширювати знання про ефективні методи зміцнення психічного здоров’я та попередження психічних захворювань. Ініціатива заснування цього дня належить Всесвітній федерації психічного здоров’я. За даними ВООЗ, на психічні захворювання у світі страждають близько 450 млн. людей. У цьому році ВООЗ неодноразово наголошувала, що пандемія коронавірусу значно вплинула на психічне здоров’я людей.

Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги

Дата відзначається у другу суботу жовтня, її засновником є Світовий альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації. Хоспіс -одна з форм паліативної допомоги. Це спеціалізована медична установа для догляду за невиліковно хворими людьми в кінці життя. Дама має на меті інформувати про потреби невиліковно хворих людей та необхідність існування таких закладів.

День працівників стандартизації та метрології України

Це українське свято встановили 8 жовтня 2002 року указом Президента України. А Всесвітній день стандартів – 14 жовтня. Саме тоді у Лондоні у 1946 році на конференції національних організацій по стандартизації  заснуванли нову Міжнародну організацію по стандартизації ISO.

Також 10 жовтня

  • Європейський день боротьби за скасування смертної кари,
  • Європейський день донорства та трансплантації органів (проводять в другу суботу жовтня, хештег - #EODD),
  • Всесвітній день бездомних (вперше відзначили в 2010 році),
  • Всесвітній день боротьби зі смертною карою (дата виникла з ініціативи учасників конгресу World Coalition Against the Death Penalty після зустрічі в Римі 13 травня 2002 року)
  • Всесвітній день каші (з 2009 року заходи організовуються для збору коштів на їжу і благодійність, допомоги голодуючим дітям в країнах, що розвиваються)
  • Всесвітній день обізнаності про дорожньо-транспортні пригоди за участю тварин;
  • День «Обійми барабанщика».

Головні події

У 1911 році в Китаї повалена монархія та проголошена республіка.

У 1919 році Антанта офіційно оголосила про введення економічної блокади РРФСР і її маріонеткових режимів.

У 1932 році в Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР провели ядерну реакцію з розщеплення атомного ядра літію. В Запоріжжі запустили ДніпроГЕС ім. Леніна.

У 1943 році Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про заснування ордена Богдана Хмельницького I, II і III ступенів. Англійський письменник Джордж Оруелл вперше вжив термін холодна війна (есе «Ви і атомна бомба»).

У 1948 році запущена перша радянська керована балістична ракета далекої дії Р-1, створена під керівництвом Сергія Корольова.

У 1963 році вступив в силу міжнародний договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі й під водою.

У 1964 році в Токіо почалися 18-ті Олімпійські ігри.