Друга світова війна 1939 1945 рр. - найбільша в історії людства війна, розв'язана нацистською Німеччиною, фашистською Італією і мілітаристською Японією. У війну було втягнуто 61 державу (більше 80% населення земної кулі), військові дії велися на території 40 держав.
У 1941 р, коли нацисти напали на СРСР, Великобританія вже воювала з Німеччиною, а протиріччя між США, Німеччиною та Японією були на грані збройного конфлікту.
Відразу ж після нападу Німеччини на СРСР уряду Великобританії (22 червня) і США (24 червня) виступили з підтримкою Радянського Союзу в його боротьбі з нацизмом.
Внесок окремих країн в досягнення цілей антигітлерівської коаліції був різним. США, Великобританія, Франція і Китай брали участь своїми збройними силами в боротьбі проти країн нацистського блоку. У військових діях також брали участь окремі сполуки деяких інших країн Польщі, Чехословаччини, Югославії, Австралії, Бельгії, Бразилії, Індії, Канади, Філіппін, Ефіопії та ін. Частина держав антигітлерівська коаліція (наприклад, Мексика) допомагали основним її учасникам головним чином поставками військового сировини.
Істотний внесок в досягнення перемоги над спільним ворогом внесли США і Великобританія.
11 червня 1942 р СРСР і США підписали угоду про взаємні поставки по ленд-лізу, тобто передачі в борг військової техніки, зброї, боєприпасів, спорядження, стратегічної сировини і продовольства.
Перші ж поставки прибули ще в 1941 р, але основна частина поставок припала на 1943 1944 рр.
За американськими офіційними даними, на кінець вересня 1945 р з США в СРСР було відправлено 14 795 літаків, 7056 танків, 8218 зенітних знарядь, 131 600 кулеметів, з Великобританії (по 30 квітня 1944 г.) - 3384 літака і 4292 танка; 1188 танків були доставлені з Канади, яка брала безпосередню участь в наданні допомоги СРСР з літа 1943 р Крім озброєння СРСР отримував з США по ленд-лізу автомобілі, трактори, мотоцикли, судна, локомотиви, вагони, продовольство та ін. Товари. Радянський Союз поставив США 300 тис. Т хромової руди, 32 тис. Т марганцевої руди, значна кількість платини, золота, ліси.
Деяка частина американських вантажів (близько 1 млн. Тонн) не дійшла до Радянського Союзу, т. К. Була знищена противником в процесі транспортування.
Допомога від союзників йшла не тільки за програмою ленд-лізу. У США, зокрема, був створений «Комітет допомоги російським у війні» (Russia War Relief), який за час війни зібрав і відправив в СРСР товарів на суму понад півтора мільярда доларів. В Англії подібний комітет очолювала Клементина Черчилль, дружина прем'єр міністра.
У 1942 р між СРСР, Великобританією і США була досягнута домовленість про відкриття другого фронту в Західній Європі. У червні 1944 р ця домовленість була здійснена - в Нормандії (північний захід Франції) висадився англо-американський десант, другий фронт був відкритий. Це дозволило відтягнути близько 560 тис. Німецьких військ з східного фронту і сприяло прискоренню остаточного розгрому нацистської Німеччини, яка змушена була тепер вести боротьбу на два фронти.