Щорічно 9 листопада Україна відзначає День української писемності та мови. Свято було офіційно засновано президентом України Леонідом Кучмою в листопаді 1997 року.
Вважається, що це також день вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця — письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з Нестора-Літописця і починається писемна українська мова.
А ось першим засновником творів, написаних літературною українською мовою, вважається Іван Котляревський, який створив у 1798 році поему "Енеїда".
У День писемності та мови в Україні проводяться тематичні заходи в освітніх установах, вшановують українців, які вносять вклад у популяризацію мови, нагороджують українські видавництва. Також, починаючи з 2000 року, на національному радіо проводиться диктант для всіх бажаючих перевірити свої знання української.
Останнім часом кількість людей, які говорять українською, зростає. Доречно буде згадати вислів відомої сучасної письменниці Ліни Костенко: “Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову“.